WebXpress

WebXpress

Mi a fene az a SEO? Te hallottál már róla?

2025. május 12. - WebXpress

SEO. Három betű, amit egyre többen dobálnak a neten. De mi a fene ez az egész? És ami még fontosabb: neked mi közöd lehet hozzá?

hand-touching-with-search-icon-search-engine-optimisation-seo-concept-find-information-by-internet-connection.jpg

Ebben a cikkben elmagyarázom emberi nyelven, mi is az a SEO, miért fontos, és hogyan segítheti a weboldal tulajdonosokat/vállalkozókat abban, hogy több ügyfelük legyen a weboldalról.

Oké, kezdjük az elején: mi az a SEO?

A SEO egy angol rövidítés: Search Engine Optimization, vagyis keresőoptimalizálás.

Ez tulajdonképpen egy gyűjtőfogalom minden olyan dologra, amit azért csinálunk, hogy egy weboldal jobban szerepeljen a Google találatai között. Magyarul: ha valaki rákeres egy ún. "kulcsszóra" - az a szó, amit beírsz a keresőbe - akkor a találati listán megtalálja azt amit keres, amire kíváncsi.

És ugye, ha te is keresel valamit, akkor a találati listán maximum az első 10-ig mész le, de azt is cak akkor ha az elején nem találtad meg azt, amit keresét. Ezért fontos a keresőoptimalizálás, mert az emberek nem lapoznak a második oldalra.

De mit jelent ez a gyakorlatban?

Képzeld el, hogy van egy kávézód Budapesten. És valaki rákeres arra, hogy "jó kávézó a közelben". Ha a weboldalad rendben van SEO szempontból, akkor jó eséllyel ott fogsz virítani a találatok elején.

De ha nem foglalkoztál ezzel, akkor... hát, lehet, hogy a Google a sarki büfét ajánlja helyetted, ahol kapsz egy feketét 350-ért, tej nélkül.

A SEO lényege három dologban foglalható össze:

1. Technika

Gyors weboldal, mobilon is jól működik? Nincsenek benne hibák? Ezek mind technikai SEO kérdések. Ha egy oldal lassú, hibás vagy nem mobilbarát, akkor a Google azt mondja rá: meh, és hátrébb sorolja.

2. Tartalom

Miről szól az oldal? Milyen kulcsszavakat használ? Ha például autószerelő vagy, és az oldalon csak az szerepel, hogy „Cégünk több évtizedes tapasztalattal…” – az szép, de a Google nem fogja tudni, hogy gumicserét is vállalsz. Szóval fontos, hogy a szövegek tükrözzék azt, amit az emberek keresnek.

3. Hitelesség

Más oldalak hivatkoznak rá? Van közösségi jelenléte az oldalnak? Idővel a Google azt is nézi, mennyire megbízható – ez az ún. „off-page SEO”.

Jó, de nekem tényleg szükségem van SEO-ra?

Ha van weboldalad, és szeretnéd, hogy új ügyfelek találjanak meg a Google-ből, akkor igen.

Nem arról van szó, hogy a SEO az egyetlen út. De az biztos, hogy ha a Google-ban nincs ott, akkor máshol kell megszerezni a figyelmet – gyakran drágábban. Egy jól optimalizált weboldal viszont folyamatosan hozza a látogatókat. Akkor is, ha a tulajdonos épp mással foglalkozik.

Tévhitek, amiket érdemes elfelejteni

  • „Egyszer megcsinálom, aztán jó lesz örökre.” Sajnos nem. A SEO inkább olyan, mint egy kert: ha nem gondozzák, benövi a gaz.

  • „Elég sok kulcsszót berakni a szövegbe.” Ez már nem működik. A Google nem hülye – a túloptimalizált, természetellenes szövegeket simán hátrasorolja.

  • „Ez csak a nagy cégeknek fontos.” Pont fordítva. Egy kisvállalkozás SEO-ja sokkal gyorsabban tud eredményt hozni, mert kevésbé telített a piac.

Akkor mit kellene csinálni, ha van egy weboldalam?

Ha van weboldalad, és nem tudod, jelenleg hogy teljesít a Google-ben, érdemes egy SEO auditot kérni. Ez egy gyors felmérés, amiből kiderül, hogy mi a gond, hol lehet javítani, és hol van esélyed előrébb kerülni.

Ha pedig még nincs weboldalad, de tervezed – akkor érdemes már az elején SEO-ban gondolkodni. Hidd el, sokkal egyszerűbb egy jól felépített oldallal indulni, mint később újragyúrni mindent.

Összefoglalva: mi a fene az a SEO?

A SEO nem más, mint annak a művészete és technikája, hogy megtalálják a weboldalad a Google-ben. Nem varázslat, nem humbug, hanem egy hosszú távú eszköz arra, hogy ingyen, folyamatosan jöjjenek az érdeklődők.

A bejegyzés trackback címe:

https://websitexpress.blog.hu/api/trackback/id/tr8218857726

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása